W dniach 20-24.11.2017 r. w naszej szkole odbyła się kolejna odsłona warsztatów naukowych. Listopad, niepodległość, Polacy, odkrywcy. Jak wielu POLSKICH odkrywcach i wynalazcach uczymy się w szkole? Ile POLSKICH nazwisk (my, dorośli) potrafimy przywołać z lat szkolnych? Pięć, może dziesięć? Więcej? Świętnie! Ale to nadal zbyt mało.
Tym razem podczas warsztatu młodsi i starsi uczniowie oraz nauczyciele mogli zachwycić się potencjałem intelektu, mądrości, kreatywności polskich wynalazców. To nasza polska duma!

Zatem … przykłady kilku znakomitych Polaków i ich wynalazków:

Ignacy Łukaszewicz – (to wiemy) oraz jego lampie naftowej,

Jan Bożek – pierwowzór auta,

Stefan Drzewiecki – elektryczny napęd w łodziach podwodnych,

Józef Hoffman, wirtuoz pianina - metronom, spinacze (tak, tak) i … wycieraczki do szyb samochodowych,

Józef Kosacki – wykrywacz metali (niezbędny dla saperów;),

Rudolf Gundlach – peryskop czołgowy,

Jan Szczepanik „Edison z Tarnowa” – pierwszy TV, barwna fotografia i film,

Kazimierz Prószyński – pierwsza kamera, projektor, film, przenośna kamera, fax,

Jan Czochralski, ojciec światowej elektroniki – sposób hodowli krzemu.

Jest MOC? A przecież to nie jest wszystko. To zaledwie promil Mistrzów polskiej myśli, nauki, odkryć i wynalazków. Może kolejny wynalazca uczy się w naszej szkole? [EN]