Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku

 

Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Czcionka

Powiększ czcionkę Pomniejsz czcionkę Pomniejsz czcionkę

Kontrast

Wersja kontrastowa

W dniach 6-8 października, jak co roku w naszej szkole odbyły się, długo wyczekiwane , warsztaty z cyklu Akademii  Młodego  Naukowca. Zajęcia dotyczyły chemii i i reakcji chemicznych, które wszyscy obserwujemy  na co dzień.  Dzieci dowiedziały się w jaki sposób startuje rakieta kosmiczna, jak  można rozpalić ognisko bez użycia zapałek,  jak poradzić sobie z napompowaniem balonu nie używając własnej siły płuc  oraz dlaczego smok wawelski zieje ogniem.  Dzieci wcielały się w chemików i samodzielnie wykonywały  doświadczenia, choć  trochę nieśmiało podchodziły do zadań to jednak ciekawość brała górę!!!

W dniach 19-21 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach o tematyce ,,Bursztyn-złoto Słowian’’. Podczas spotkania młodzi naukowcy dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o jantarze, czyli o żywicy drzew sprzed milionów lat. Jantar, czyli bursztyn, ma właściwości lecznicze, kosmetyczne oraz wartości jubilerskie.

Pierwsze spotkanie w ramach Akademii Młodego Naukowca w bieżącym roku szkolnym dotyczyło trudnego zagadnienia: Dlaczego okręty pływają?

W dniach 6-8 listopada odbyły się warsztaty z serii Akademii Młodego Naukowca. Uczniowie klas młodszych mieli okazję poznać i przekonać się o geniuszu Leonarda da Vinci – włoskiego ,,człowieka renesansu". Genialnego malarza, architekta, filozofa, muzyka, pisarza, odkrywcy, matematyka, mechanika, anatoma, wynalazcy, geologa, rzeźbiarza.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie dotyczyło problemu: czym jest siła napięcia powierzchniowego?  Dzieci obserwowały i doświadczały tego, że można nalać do szklanki więcej wody, niż mogłoby się wydawać.