6 grudnia to dzień najbardziej oczekiwany przez dzieci – święto ich patrona, świętego Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. W średniowieczu jego postać obrosła licznymi legendami, zyskał sławę cudotwórcy i dobroczyńcy, wspierającego hojnie najbiedniejszych, ratującego od śmierci niewinnie skazanych, ocalającego żeglarzy podczas groźnych sztormów, wspomagającego kupców … nie sposób wymienić wszystkich jego zasług. W Polsce zwyczaj obdarowywania dzieci w wigilię świętego Mikołaja upowszechnił się dopiero w XIX wieku.
FILM - PIOSENKA "MIKOŁAJKOWY DZIEŃ" W WYKONANIU 2A I 2C
Czytaj więcej: „Na świętego Mikołaja czeka dzieci cała zgraja…”
Są różne rodzaje tańca. Natalka z klasy 2a wybrała taniec ludowy. Uczęszcza na zajęcia w Świdniku do Zespołu Pieśni i Tańca „Leszczyniacy”. W minionym tygodniu zaprezentowała koleżankom i kolegom z klasy 2a strój ludowy oraz opowiedziała o swoim zainteresowaniu tym rodzajem ruchu. Brawo Natalko!
Uczniowie klas młodszych włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Obrońców Granic” : https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2451-kartka-dla-obroncow-granic Dzieci wraz z nauczycielami, wychowawcami świetlicy a także rodzicami lub rodzeństwem wykonywały według własnych pomysłów kartki, na których wyrażały wdzięczność funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom, policjantom oraz wszystkim innym osobom, którzy czynnie dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo.
Co roku 30 listopada – jest czas zabawy i wróżenia… To andrzejki (jędrzejówki, jędrzejki). W dawnej Polsce obchodzone były w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga bardzo dawnych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.
Czytaj więcej: „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”
Kto lubi podróżować? Odpowiedź brzmi: wszyscy! Albo prawie wszyscy. Lenka wraz z rodzicami oraz bratem często podróżują i zwiedzają przede wszystkim Polskę. Rodzice wyszukują ciekawe miejsca, które można zobaczyć, zwiedzić, wydarzenia… Wystarczy spakować bagaże i … w drogę! Lenka pokazała koleżankom i kolegom swoje pamiątki z podróży, opowiadała o najciekawszych wyjazdach. Miejsca, które odwiedziła ze swoją rodzinką są godne polecenia. Polska jest przecież piękna! Lenka była również za granicą, szczególnie chętnie wróciłaby do Hiszpanii. Jest to jej ulubiony kraj. Obecnie uczy się - z pomocą wujka i cioci - języka hiszpańskiego. Lenko – Twoja kolejna pasja jest niezmiernie ciekawa!