Listopad jest miesiącem, w którym często myślimy o naszych przodkach. Powodem tego jest 11 dzień tego miesiąca. Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r., po 123 latach zaborów, obchodzone jest co roku tego dnia  Narodowe Święto Niepodległości. Aby Polska stała się wolnym krajem, wielu Polaków oddało swoje życie.

Pamiętajmy o tych, którzy walczyli zbrojnie, ale również o tych, którzy brali do ręki pióro, pędzel, instrument muzyczny,… Jak to możliwe? Pisarze, poeci, muzycy, kompozytorzy, malarze – wszyscy walczyli, tak jak mogli i jak potrafili. Swoimi utworami wspierali tych, co walczyli zbrojnie. Nic więc dziwnego, że nasze myśli, szczególnie w listopadzie, skierowane są do Wielkich Polaków, którzy nade wszystko pragnęli żyć i tworzyć we własnym kraju!