Aktualności
„Na świętego Mikołaja czeka dzieci cała zgraja…”
6 grudnia to dzień najbardziej oczekiwany przez dzieci – święto ich patrona, świętego Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. W średniowieczu jego postać obrosła licznymi legendami, zyskał sławę cudotwórcy i dobroczyńcy, wspierającego hojnie najbiedniejszych, ratującego od śmierci niewinnie skazanych, ocalającego żeglarzy podczas groźnych sztormów, wspomagającego kupców … nie sposób wymienić wszystkich jego zasług. W Polsce zwyczaj obdarowywania dzieci w wigilię świętego Mikołaja upowszechnił się dopiero w XIX wieku.
FILM - PIOSENKA "MIKOŁAJKOWY DZIEŃ" W WYKONANIU 2A I 2C
Czytaj więcej: „Na świętego Mikołaja czeka dzieci cała zgraja…”
„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”
Co roku 30 listopada – jest czas zabawy i wróżenia… To andrzejki (jędrzejówki, jędrzejki). W dawnej Polsce obchodzone były w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga bardzo dawnych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.
Czytaj więcej: „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”
Kartki dla Obrońców Granic
Uczniowie klas młodszych włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Obrońców Granic” : https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2451-kartka-dla-obroncow-granic Dzieci wraz z nauczycielami, wychowawcami świetlicy a także rodzicami lub rodzeństwem wykonywały według własnych pomysłów kartki, na których wyrażały wdzięczność funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom, policjantom oraz wszystkim innym osobom, którzy czynnie dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo.
Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Dzieci z grup świetlicowych: I d i Montessori II a świętowały w szkolnej bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na początek dzieci poznały historię pierwszych misiowych przytulanek . Uczniowie chętnie wysłuchali książkowych przygód Kubusia Puchatka, który niecierpliwie czekał na swoje urodzinowe przyjęcie. Następnie wzięli udział w wesołych zabawach, którym bacznie przyglądały się małe i duże misie (przyniesione przez nich oraz zamieszkałe w bibliotece).
Misja 9 Zakończona
"Opinie i fakty"
Naszych zajęciach rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu bajki Pinokio. Następnie każdy z nas narysował swojego pajacyka i co się okazało.... każdy wyglądał inaczej mimo iż opis postaci był ten sam dla wszystkich.
Jesteśmy Polakami!
Listopad jest miesiącem, w którym często myślimy o naszych przodkach. Powodem tego jest 11 dzień tego miesiąca. Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r., po 123 latach zaborów, obchodzone jest co roku tego dnia Narodowe Święto Niepodległości. Aby Polska stała się wolnym krajem, wielu Polaków oddało swoje życie.