Jak co roku we wrześniu uczestniczyliśmy w Lubelskim Festiwalu Nauki. Tym razem uczniowie z klasy 2a brali udział w zajęciach „Magia materiałów sypkich” w Instytucie Agrofizyki PAN w Lublinie. Na co dzień nie zawsze zwracamy uwagę na to, że materiały sypkie występują wszędzie – w kuchni (mąka, kasza, sól, cukier), na placu zabaw (piasek), podczas spaceru (piasek, żwir). Materiały sypkie są przedmiotem badań prowadzonych w wielu ośrodkach naukowych na całym świecie. Doświadczyliśmy, że zachowanie materiałów sypkich zaskakuje i bawi. Czy wiecie o tym, że istnieje ciecz nie – niutonowska?
Kolejne zajęcia – na UMCS dotyczyły „Kapeluszy i butów de Bono” – próbowaliśmy rozwiązać złożony problem, szukaliśmy nowatorskich rozwiązań postawionego przed nami zadania. Pomogły w tym kapelusze i buty Edwarda de Bono – dzięki czemu na problem patrzy się z różnych punktów widzenia. Czy kolory mogą pomóc pokonać problem?
We wtorek odwiedziliśmy Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie mali badacze wykonywali „Eksperymenty i doświadczenia z wodą i balonem”. Uczyliśmy się uważnie obserwować otoczenie i wyciągać wnioski z doświadczeń i eksperymentów. Odkrywaliśmy właściwości wody wykonując różne doświadczenia. W jaki sposób balon może prawie sam się nadmuchać?
Środa minęła pod znakiem „Zwiedzania świata z Misiem Podróżnikiem” również na Uniwersytecie Przyrodniczym. Drugoklasiści wędrowali po świecie z Misiem – odwiedzili Norwegię (zobaczyli i wykonali zorzę polarną), byli w Egipcie (odkryli, co znajduje się w ciele człowieka), we Włoszech (zwiedzili wulkan Etna i obserwowali jego wybuch) oraz w Somalii (uciekali przed piratami).
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że podróże kształcą?