W dniu 19.09.2019 r. uczniowie klasy III b ponownie uczestniczyli w projektach Instytutu Agrofizyki w Lublinie. A wszystko to z powodu i przyczyny tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki 2019. Warto uczyć się w szkole, warto uczyć się poza szkołą. Przecież … całe życie to szkoła. Zatem …
Pierwszy projekt to naukowy „Nie wszystko złoto co się świeci” czyli odkrywanie zjawiska fluorescencji. Cyt.: „Fluorescencja jest zjawiskiem powszechnie występującym w przyrodzie, z którym mamy styczność każdego dnia, nie do końca zdając sobie z tego sprawę.” Warto więc wybrać się do laboratorium, wcześniej albo później zaś można zakupić latarkę albo lampę UV i stać się detektywem-poszukiwaczem fluorescencji w życiu codziennym. Panie prowadzące pokazały nam wiele związków chemicznych, które po prostu świeciły. Obserwowanie niewidzialnego świata to fascynująca przygoda. Dzieci nie tylko obserwowały doświadczenia, ale mogły też je wykonać. I to jest to!
Drugi projekt to „Kamera prawdę Ci powie... Zobacz to, czego nie widzą nasze oczy”. Krótko pisząc „slow motion” – obserwacja wielokrotnie zwolnionych zjawisk, m.in.: kraksy … resorków, przebitego balonu z wodą, scen mimicznych, puszczanie baniek mydlanych, konkursu skoków. Po nagraniach na odtwarzanych filmach mogliśmy zaobserwować to, czego oko nie zdążyło zauważyć i zarejestrować. Ciekawe i często piękne filmy wciągnęły i rozbawiły nas wszystkich. Kiedy śmiech towarzyszy uczeniu się, to jest to dodatkowy bonus. Slooooooow m-o-t-i-o-n i radość. [EN]