Czy wiecie skąd pochodzi nazwa Lublin, ile schodów prowadzi na szczyt Wieży Trynitarskiej, co to są kocie łby, kiedy spłonął Lublin, kto patrzy na nas z okien kamienic na Starym Mieście? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi w piękny piątkowy dzień 18.10.2019r., klasa 5c pod opieką p. Anny Chyćko, p. Magdaleny Wółkiewicz i p. Edyty Smus. Naszą przewodniczką była p. Magdalena Mazur-Ciseł, autorka książki "Legendy Lublina dla dzieci", od której dostaliśmy dedykacje w książkach:)
W Archikatedrze sprawdziliśmy jak działa zakrystia akustyczna i obejrzeliśmy skarbiec. Ściany pokryte są malowidłami iluzjonistycznymi, dającymi wrażenie głębi i przestrzeni. Dzielnie przeszliśmy podziemia pod Starówką, gdzie w zupełnej ciemności obejrzeliśmy inscenizację słowno-muzyczną o pożarze w Lublinie (coś dla ludzi o mocnych nerwach).
Znaleźliśmy miejsce, gdzie w dawnych czasach kat wykonywał swoje wyroki. Idźcie tam, znajdziecie wielki kamień, ale nie wolno go dotykać! Przynosi strasznego pecha.
Na koniec odwiedziliśmy znaną piekarnię przy ul. Furmańskiej, gdzie przemiłe panie poczęstowały nas świeżymi bułeczkami i jakżeby inaczej – cebularzami.
Polecamy zwiedzanie Lublina.
autorzy: klasa 5c