Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Świdniku

 

Szkoła Podstawowa nr 7

im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku

 

Czcionka

Powiększ czcionkę Pomniejsz czcionkę Pomniejsz czcionkę

Kontrast

Wersja kontrastowa

W dniach 7 do 11 czerwca 2021 roku dwudziestu uczniów z klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku  wzięło udział w tygodniowych warsztatach promujących naukę języka niemieckiego. Projekt przygotował dla nas Austriacki Instytut w Warszawie. Uczestnicy programu spotykali się codziennie od 9 do 13 online ze studentkami z Salzburga: Marianne Orsolic i Reginą Reiter. W trakcie zajęć rozwijano umiejętność komunikowania się w języku obcym.  Językiem przewodnim był oczywiście język niemiecki, ale można było wykorzystać również znajomość języka angielskiego, szczególnie w kwestiach dotyczących instruktażu. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności z języka niemieckiego i zanurzyć się w kulturze austriackiej. Tematem przewodnim spotkań było podróżowanie i czas wolny.

Produktem końcowym warsztatów były prezentacje, które uczniowie przygotowywali w grupach.

Tygodniowe spotkania z językiem niemieckim to dla nas pierwsze tego typu doświadczenie. Dziękujemy serdecznie Austriackiemu Instytutowi w Warszawie, szczególnie Pani Anecie Kurowskiej, która wprowadzała nas w tajniki projektu, kontaktowała ze studentami z Salzburga oraz dodawała otuchy przy realizacji programu. Gdyby nie pandemia gościlibyśmy studentów w Świdniku, a tak warsztaty odbyły się zdalnie. Różnorodność zadań, z którymi miała do czynienia młodzież oraz miła atmosfera pracy zaskoczyły nas pozytywnie. Studentki bardzo życzliwie podeszły do naszych uczniów, którzy uczą się języka niemieckiego od niespełna dwóch lat, a niektórzy dopiero od roku. Dla uczniów było to nie lada wyzwanie. Przełamanie bariery językowej nie jest łatwe, tym bardziej się cieszę, że nasi uczniowie mieli taką szansę i z niej skorzystali. Dziękuję im bardzo za podjętą pracę. Będziemy kontynuować współpracę z Instytutem.

Anna Skoczeń

A co na to uczestnicy projektu:

Opisywaliśmy nasze miasto, co polecamy i co jest w nim ciekawe. Była też praca z tekstem i ocenianie zdań, czy są prawdziwe czy fałszywe. Opisywaliśmy także przedmioty, mówiliśmy o kierunkach i pracowaliśmy z mapą. W projekcie grupowym zaś przygotowywaliśmy wycieczkę do dowolnego kraju. 

Jagoda Jońca

 

Spodobało mi się to, jak dobrze zorganizowane są te zajęcia.

Maksymilian Mazur

 

Naprawdę było przyjemnie.

Aleksander Mazur

 

Podobało mi się to, że Panie prowadzące zajęcia cały czas mówiły po niemiecku, dzięki czemu mogłam się nauczyć wymowy słów. Na prośbę uczniów powtarzały polecenia po angielsku. Podobały mi się różne gry i zadania, a także praca w grupach. Przyswoiłam nowe słownictwo i poznałam Salzburg oraz Austrię. Zdecydowanie mogłabym ponownie uczestniczyć w projekcie.

Marta Lorek

 

Było naprawdę super. Każda możliwość mówienia po niemiecku jest dla mnie fantastyczna. A studentki z Salzburga są bardzo sympatyczne.

Aya Mamandi

 

Miło spędziłem czas. Marianne i Regina są bardzo miłe.

Jakub Gębal

Najbardziej podobały mi się prezentacje autorstwa Regiy i Marianne. Były one bardzo dobrze wykonane
i ciekawe. W ciągu tych pięciu dni nauczyłem się wielu nowych słów i zwrotów. Projekt bardzo mi się podobał.

Jakub Trześniak

 

Z początku trochę się obawiałam zajęć, jednak dzięki pozytywnemu podejściu naszych prowadzących miło spędziłam tydzień. Zajęcia były ciekawe i prowadzone w świetny sposób. Myślę, że praca grupowa spodobała mi się najbardziej. Studentki były bardzo cierpliwe, za co jestem im naprawdę wdzięczna. 

Agata Andrzejak